Mi való a szemre? Válaszolt a bükki füvesember

Október a látás hónapja, így Szabó Gyuri bácsi a szemet erősítő és a szembetegségekre bevált gyógynövényekről adott ismertetőt a Sokszínű Vidéknek.

A komolyabb szembetegségekkel természetesen mindenképpen szakemberhez kell fordulni, de enyhébb esetekben, illetve megelőzésként többféle természetes gyógymód bevethető a fáradt, égő, begyulladt szemek, valamint a látásromlás elkerülése érdekében.

Szemvidítófű – fáradt, gyulladt szemekre

A gyógynövény kiváló a szemre és a látás javítására.  Magas A- és C-vitamintartalma hatékonyan csökkenti a gyulladásokat, fertőzéseket, míg az antibiotikus és összehúzó hatású csersavtartalma tisztítja és edzi a szem nyálkahártyáját.

Kötőhártya-gyulladásnál enyhíti a viszketést és a vörösséget, de árpára is bevált gyógynövény.

Hogyan készítsünk gyógynövényes borogatást szemre?

Forraljunk fel 3 dl vizet és szórjunk bele két-három teáskanál szárított gyógynövényt. Lefedve hagyjuk állni, majd tíz perc múlva szűrjük. Amikor már langyos, áztassunk bele vattapamacsot, gézt vagy tiszta vászondarabot, és ezt helyezzük a csukott szemhéjakra.

Diólevél – kezdődő szürkehályogra

Gyuri bácsi kedvenc gyógynövénye a diólevél, amelynek teája a szemfenék tisztításában is segíthet. A bükki füvesember kezdődő szürkehályog kezelésére ajánlja a dióleveles lemosást. Ehhez fél deciliter vízzel le kell forrázni egy csipetnyi szárított diólevélteát, s amikor kihűlt, az ujjunkat belemártani, ezzel mosni át kívülről a csukott szemhéjakat.

Fekete áfonya – látásjavításra

A fekete áfonya termése antioxidáns hatása és luteintartalma révén bizonyítottan javítja a látást, és segíthet a szürke hályog esetén is. Magas az A-, B-, C-, E- vitamin-, és egyéb hatóanyagtartalma (flavonoidok) segíti a retinasejtek gyors regenerálódását.

Élesíti a látást, javítja az éjszakai tájékozódó képességet, a cukorbetegséggel együtt járó ideghártya-problémáknál, sárgafoltnál, illetve szürke hályog ellen is segítséget nyújthat. Aki gyengébben lát a sötétben, annak különösen ajánlott rendszeres fogyasztása. Vércukorszint csökkentésre is használható, de az epeköves cukorbetegeknek is ajánlott.

Kamilla – kötőhártya-gyulladásra

A jól bevált kamillás borogatást a szemhéjon kialakuló bármilyen gyulladásos elváltozásra bevethetjük, de az árpának nevezett fájdalommal és kivörösödéssel járó gennyes tályogra is nyugtató gyógyírt jelent.

Fontos kiemelni, hogy a szem egészsége a máj és az epe állapotán is múlik, a kínai gyógyászat szerint ezek a szervek egy meridiánon helyezkednek el – nem véletlen, hogy a szem sárgasága májbetegséget is jelezhet. 

(Sokszínű Vidék)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük